Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Školní batohy

Jak vybrat školní tašku?

 
Dopřejte zádům vašeho školáka pohodlí i pěkný vzhled.
 
 
Máte doma školáka a vybíráte vhodnou aktovku, která bude pohodlná, bude splňovat veškeré normy a zároveň se bude vaší ratolesti líbit? To není lehký úkol. Váháte, zda pořídit aktovku nebo školní batoh? My vám s výběrem pomůžeme.
 
 

Aktovka nebo školní batoh?

 
Aktovka se bude hodit pro prvňáčky, ale i další třídy prvního stupně. Bude se malým ručičkám lehce otevírat, a to díky jedné klopě. Vnitřní členění je jednoduché a přehledné – uvnitř najdete jednu či dvě velké přihrádky, které dítěti umožní okamžitý přehled o učebních pomůckách. Aktovka by měla disponovat stabilní konstrukcí a pevným dnem, které školákovi umožní snadné postavení kdekoli na zem. Další tipy pro výběr první aktovky najdete níže.
 
 
 
Školní batoh ocení školák končící první stupeň a začínající stupeň druhý. Stejně tak tento typ batohů unosí středoškoláci. Jen požadovaný design se bude měnit s věkem dítěte. Zapínání u školních batohů už je na zip a uvnitř najdete více členěných komor pro jednotlivé školní potřeby a vlastní organizační systém. U těch větších pak i kapsu na notebook.
 
 
 
 

Na co se zaměřit při výběru

 
Hlavní požadavek při výběru školní aktovky nebo batohu bývá spokojenost dítěte s pohodlností na zádech a celkovým vzhledem. Design by však rozhodně neměl být upřednostňován před kvalitou zpracování. 
 
Anatomické tvarování zad je nejdůležitější vlastností, na kterou byste se měli při výběru zaměřit.
 
 
Výhodou je také přítomnost hrudních a bederních popruhů, které pomáhají optimálně rozložit váhu celé aktovky. Při výběru tedy buďte obezřetní a vybírejte pečlivě, protože špatný výběr může negativně ovlivnit vývoj pohybového aparátu dítěte a v pozdějším věku může docházet k častým bolestem zad.
Dále se zaměřte na dostatečnou šířku popruhů. Ta by měla být minimálně 4 centimetry. Při nošení by se však neměly dotýkat krku dítěte. Zároveň vybírejte popruhy polstrované a snadno nastavitelné. 
Kvalitní aktovka má pevnou a lehkou konstrukci. Uvědomte si, že musí vydržet nápor ne zrovna lehkých učebnic a sešitů, které školák bude nosit každý školní den do školy a ze školy. 
 
Hmotnost školní aktovky by se měla vejít do 1,4 kilogramu. Berte však v úvahu aktuální váhu vašeho dítěte, protože pediatři doporučují nosit na zádech pouze 10–12 % své váhy. U drobnějších dětí a celkově u prvňáčků se zaměřte na menší a lehčí aktovky.
Pro správné držení tvaru aktovky dbejte na pevné dno s plastovými hranami. Zabráníte tak nepříjemnému ničení jejího obsahu a váš školák si ji může snadno postavit vedle lavice. Vhodné jsou také nožičky, které zabrání zašpinění.
 
Pro ochranu učebnic a sešitů uvnitř aktovky zvolte nepromokavý svrchní materiál, který dovnitř nepropustí ani kapku vody. Tento materiál vám usnadní i omývání a údržbu.
Design je i pro takhle malé děti důležitým prvkem. Zpříjemněte svým ratolestem vstup do školy a nechte je vybrat si ten svůj. Budou pak do školy chodit s větší radostí, protože na zádech ponesou aktovku, o níž sami rozhodli. Ideální je, když sami navrhnete několik vyhovujících a z nich si dítě vybere podle vzhledu. U dívek dlouhodobě vítězí koně, jednorožci, motýli a květiny. Kluci zase dávají přednost fotbalovým motivům, dinosaurům a autům. U výběru také zohledněte, zda budete k designu ladit celou školní výbavu, jako například penál, desky na sešity či vak na přezůvky. Možná už doma nějakou tu výbavu máte, tak ať k sobě jednotlivé prvky sady pasují.
Kromě líbivého designu se zajímejte o bezpečnost za snížené viditelnosti. Tu zajistí reflexní prvky na aktovce či batohu. Taktéž svítivé barvy budou v rámci designu nápadnější a více viditelnější na dálku.
 
Cena samostatné školní aktovky se pohybuje kolem 1 000 Kč. Aktovky, které splňují všechna důležitá kritéria, mají malé rozměry, tomu odpovídající nižší váhu, a navíc se vyrábějí v nejrůznějších designech, jsou právě pro tyto výhody dražší a blíží se k částce 2 000 Kč.
 
 

Parametry

 
Rozměry musí odpovídat tělesné konstituci školáka. Výška aktovky či batohu je totožná s délkou zad dítěte. Spodní hrana začíná v úrovni kyčlí a horní hrana končí s rameny.
Objem závisí na tom, zda jste se rozhodli pořizovat aktovku či batoh. Batoh je objemnější a členitější, avšak hodí se až pro starší děti. Pro první stupeň postačí aktovka s jednoduchým členěním a menším objemem, do něhož se s přehledem vejde celá školákova výbava.
 
Hmotnost aktovky či batohu by neměla přesáhnout 1,2 kg pro první stupeň a 1,4 kg pro druhý stupeň. Na trhu najdete i lehké tašky s váhou méně než 900 g. Ty volte převážně pro nejmenší děti.
 
Nosnost tašky do školy udává pevnost ramenních popruhů i celková konstrukce. Uvědomte si, kolik školních potřeb dítě bude potřebovat a dle toho zohledněte nosnost. Odborníci doporučují, že dítě by na zádech nemělo nosit větší zátěž, než je desetina jeho váhy.
 
 
 
 

Uspořádání a vybavení

 
Vnitřní uspořádání školní tašky je různé, avšak vždy by mělo být maximálně přehledné. Aktovka má strukturu jednodušší, kdežto batoh nabízí více oddělených přihrádek na učebnice i sešity s možností vlastní organizace. K dokonalé přehlednosti dopomůžou maličkosti jako kapsička na klíče či peněženku. U staršího školáka zvažujte prostor pro notebook. Přidanou hodnotou jsou speciální kapsy na svačinu s termoizolační vrstvou, které uchovají potraviny při neměnné teplotě a déle čerstvé. Boční kapsy na láhev s pitím jsou taktéž velice užitečné. Dítě se snáz může napít i při cestě domů, aniž by muselo tašku sundat ze svých zad. Při organizaci vždy platí, že nejtěžší obsah umisťujete co nejblíže k zádům. Záda tak lépe rozloží celkovou váhu.
 
Batohy jsou dnes opatřeny bezpečnostními reflexními prvky. Najdete je ze všech stran tašky, na bocích i na ramenních popruzích. Jsou velmi důležité pro viditelnost vašeho dítěte za šera a nepříznivého počasí.
 
Nastavitelné ramenní popruhy jsou nedílnou součástí školákovy aktovky či batohu. Délku ramenních popruhů pravidelně kontrolujte a upravujte. Děti totiž rostou velice rychle. Nezapomínejte zohlednit délku popruhů i v různých ročních obdobích – v zimě má vaše ratolest podstatně více vrstev oblečení, které vyžadují prodloužení popruhů, v létě naopak můžete popruhy opět zkrátit.
 
Hrudní popruhy ocení především drobnější děti s úzkými rameny. Jednoduše je zacvaknou a ramenní popruhy jim nepadají dolů. Aktovka pak pevně sedí a těsně přilne k zádům.
Bederní pás pomůže školákovi odlehčit celkovou váhu denního nákladu. Stačí ho zapnout, ideálně v kombinaci s hrudním popruhem, a váha se hned přenáší na celé tělo a záda netrpí.
 
Pro běžné denní poponášení vaše dítě na aktovce ocení pevné ucho, které snadno uchopí i v zimní rukavici.
 
 
 

Školní příslušenství

 
Spolu s aktovkou budete školákovi jistě pořizovat celou školní výbavu. K aktovce náleží penál, krabička na svačinu, láhev, desky na sešity, desky na číslice a písmenka i sáček na přezůvky. Vše můžete pořídit ve stejném designu, podle vašich preferencí, a to rovnou v setu. Setů se školními pomůckami je v současnosti velký výběr. Pokud dáváte přednost individuální koupi, pak můžete volit pro každý kousek jiný vzhled, a i tak může celá sada pěkně ladit. 
 
Porovnat Školní batohy